Plafonsko (stropno) grijanje i hlađenje prostorija
stropno grijanje hladenje prostorija WAVIN
TEHNIČKI OPIS POVRŠINSKOG GRIJANJA I HLAĐENJA STROPNO GRIJANJE I HLAĐENJE (SGH)
Grijanje hladenje prostorija WAVIN Tempower je niskotemperaturni sustav površinskog grijanja i hlađenja isijavanjem.
Sustav se sastoji od cijevnih registara integriranih u stropu prostora koji se želi grijati ili hladiti.
Sustav grijanje hladenje prostorija WAVIN dijeli se na dvije osnovne skupine:
- sustave za mokru ugradnju i
- sustave za suhu ugradnju.
WAVIN Tempower CW-90 brzo reagirajući strop
Grijanje hladenje prostorija WAVIN je sustav stropnog grijanja i hlađenja isijavanjem. Za mokru ugradnju integriran je u armirano-betonskoj ploči stropa. Registarski cjevovodi izrađeni su od višeslojnog polibutilena. U potpunosti su bez difuzije kisika. Otporni su na točkasta i kontinuirana opterećenja, kemikalije i druge agresivne medije. Izrađeni su od elastičnog materijala, dimenzija Ø 12×1,5 mm i rastera 90 mm.
Moduli se kroje u tvornici po projektom definiranim dimenzijama i dolaze na lice mjesta predgotovljeni s nosačima, distancerima i zaštitnom čeličnom mrežom.
Medij
Medij koji se koristi za grijanje i hlađenje stropnih panela je voda (voda+ glikol ako je sustav direktno povezan s vanjskom jedinicom – samo primarni krug).
Najčešće temperature medija za grijanje kreću se u intervalu 34/30°C za postizanje maksimalnog komfora, te u slučaju hlađenja 16/18°C, min. (15/17 °C )
Obnovljivi izvori energije za stropno grijanje hladenje prostorija
Sustavi zbog svog niskotemperaturnog režima rada u potpunosti mogu koristiti obnovljive izvore
energije kao što su:
- geotermalne toplinske pumpe: voda-voda (bunari, rijeke, jezera, more), zemlja voda (sonde, zemni kolektori),
- dizalice topline zrak-voda,
- sunce-voda (solarni kolektori),
- energetski štedljivi kondenzacijski plinski bojleri.
U slučaju nemogućnosti korištenja obnovljivih izvora energije, sustavi se spajaju na konvencionalne izvore topline:
- plinski,
- uljni,
- strujni bojleri
Konvencionalni sustavi za grijanje medija (vode) prilagodit će se smanjenom polaznom temperaturom medija sa standardnih 80/60°C na niskotemperaturni režim rada 34/30°C.
Za hlađenje se koriste vanjske rashladne jedinice. Primjerice, chilleri s podešenom polaznom temperaturom sa standardnih 7/12°C, na 16/18°C. To je dovoljno za površinsko hlađenje apsorpcijom.
Montaža za stropno grijanje hladenje prostorija
Registri (moduli) WAVIN Tempower CW-90 montiraju se direktno na oplatu stropne ploče. Montiraju se ispod donje zone armature. Raspoređuju se po površini prema projektom definiranim pozicijama i dimenzijama. Pričvršćuju se za oplatu čavlima na rubnim dIjelovima da se tijekom zalijevanja betonom ne desi pomicanje istih.
Moduli su fleksibilni. Prije zalijevanja betonom, PB cijevi u registrima izmiču se po potrebi za revizije elektro instalacija, stupova, greda i slično.
Kompletni moduli koji će se zaliti u betonsku ploču izvedeni su u komadu (iz koluta cijevi). Nema fitinga niti bilo kakvih spojeva u AB ploči.
Moduli dolaze sa ekstra dužinom cijevi polaza i povrata. Mogu se dovući u gornju ili donju etažu na kolektor pa se povezuju u bateriju!
Nakon skidanja oplate, u šlicevima zida pod stropom, moduli se povezuju u baterije po TICHELMANN principu. Oni čine krugove na razdjelniku. Jedna baterija (krug) može maksimalno prekriti 14m2 stropa. U projektu se analizira ograničenost u padovima tlaka i maseni protok u sustavu.
Povezivanje za stropno grijanje hladenje prostorija
Cjevovodi polaza i povrata (kolektori krugova) izrađeni su od WAVIN Future K1 (PEXc/AL/PE-HD) 20×2, 5 mm višeslojnih cijevi. Krugovi se povezuju s razdjelnikom.
Wavin Tempower kompozitni razdjelnici sastavljeni su od komponenti polaza i povrata. Mogu podržati najviše 10 krugova.
Na razdjelniku su integrirani:
- odzračni ventili,
- termometri,
- priključci za punjenje i pražnjenje,
- regulatori protoka i
- aktuatori (el-mehanički ventili)
za svaki krug polaza i povrata, te hvatač mikro mjehurića.
Razdjelnik se napaja polaznim i povratnim vodom sa izvora topline. Koristi se priključak od 1“. Ovisno o izračunatim veličinama padova tlaka i masenog protoka u sustavu (na razdjelniku), odabire se cirkulacijska pumpa na izvoru topline ili izvan nje.
To je zatvoreni sustav medija (vode) koji cirkulira od izvora topline, preko razdjelnika do panela (cijevnih registara u stropu) i nazad do izvora istim putem.
Sustav je dvocijevne izvedbe.
Izračun snage za stropno grijanje hladenje prostorija
Isijavajuća snaga grijanja ili rashladnog stropa izračunava se po zonama (prostorijama) prema projektu.
Izračun snage isijavanja Q grijanja i Q hlađenja [W/m2] dobiva se pomoću dijagrama isijavanja. Izračun ovisi o veličini parametara koje sami odabiremo a to su:
- Temperatura sobe koju želimo postići i
- Temperatura vode u sustavu “srednje“
(T polaz+T povrat)/2)
U dijagramu se koriste laboratorijski dobivene krivulje za slučaj grijanja i hlađenja, preko kojih
dolazimo do informacije učinka Q [W/m2].
Proizvođač sustava “WAVIN“ garantira za vjerodostojnost snaga dobivenih iz dijagrama za definirane ulazne parametre. Ta se snaga tada pomnoži s površinom [m2] WAVIN Tempower CW-90 panela (registara) integriranih u AB stropu i dobiva snaga ogrjevnog ili rashladnog učina za tu zonu (prostoriju) u [W].
Regulacija temperature za stropno grijanje hladenje prostorija
Kontrola temperature po zonama (prostorijama) vrši se pomoću digitalnih WAVIN Tempower sobnih termostata DTR 200 povezanih s WAVIN Tempower WTC3 kontrolnom jedinicom smještenom kod razdjelnika.
Kontrolna jedinica povezana je s aktuatorima (el-mehaničkim ventilima) na razdjelniku. Informacije sa sobnih termostata o trenutnoj i željenoj temperaturi kontrolna jedinica pretvara u el. signal određene vrijednosti. Električni signal zatvara ili otvara aktuatore na razdjelniku. Na taj način regulira protok medija kroz krugove (zone) sustava.
Smanjenjem protoka u nekoj zoni (sobi), povećava se razlika polazne i povratne temperature medija ΔT, a time smanjuje ogrjevni ili rashladni učin.
Ovisno o zadanom režimu grijanje ili hlađenje na sobnom termostatu, mijenjanjem protoka na razdjelniku, mijenja se i temperatura sobe.
Regulacija temperature sobe koja se može vršiti na ovaj način (bez promjene polazne temperature na izvoru topline i instaliranja miješajuće grupe između izvora i razdjelnika) je ± 3 ili ± 6 °C od zadane, ovisno o želji korisnika. U slučaju temperiranja sobe ovakvim sustavom – površinskog grijanja i hlađenja isijavanjem, ta je regulacija (zbog izjednačenja temperatura površina i zraka u prostoru) više nego dovoljna.
Orošavanje kod stropnog hladenje prostorija
U slučaju ljetnog režima rada (hlađenja), kontrola rošenja (kondenzacije) stropa riješena je instaliranjem
osjetnika vlage u strop ili po novom u sam sobni termostat.
Svaka soba (zona) posjeduje svoj osjetnik vlage kao i termostat, koji je povezan s kontrolnom jedinicom WAVIN Tempower WTC3 smještenom kod razdjelnika.
Informaciju o el. otporu na osjetniku (stari) ili o relativnoj vlažnosti (novi) kontrolna jedinica pretvara kao i kod termostata u el. signal određene vrijednosti i upravlja aktuatorima (elmehaničkim ventilima) na razdjelniku. Ukoliko osjetnik vlage daje kontrolnoj jedinici informaciju o mogućnosti pojave rošenja na cijevima registara neke sobe (zbog nastalog nepovoljnog odnosa veličina relativne vlage i temperature zraka, te temperature stropa), kontrolna jedinica će zatvarati aktuatore na krugovima te sobe (zone), te smanjujući ili zatvarajući u potpunosti protok rashladnog medija kroz stropne panele, podići temperaturu stropa za potrebnu vrijednost (2°C iznad) da se rošenje spriječi i ne dođe do kondenzacije.
Ako su zahtjevi za hlađenjem veći nego uobičajeno, a prisutnost vlage u zraku konstantna i iznad
prosjeka, moguće je instalirati odvlaživač zraka u takav prostor, te tako osigurati intenzivnije
hlađenje stropa i s nižim temperaturama vode u sustavu bez pojave kritične vrijednosti i rošenja.
Prijenos topline kod stropnog grijanja i hladenja prostorija
Prijenos topline sa stropa u prostor vrši se isijavanjem tj. termodinamičkim procesom zračenja.
U slučaju grijanja i hlađenja isijavanjem ne grije (hladi) se zrak (kao kod konvekcije radijatorima, fancoilima ili klimama) u prostoru, već sve površine koje se u njemu nalaze i omeđuju ga, te podižu
(spuštaju) na isti temperaturni nivo.
Te površine tada od apsorbera potom i same postaju isijavajuća tijela i svoju toplinu odaju zraku koji ih okružuje. Na taj se način postiže izjednačavanje temperatura površina i zraka u prostoru što čovjeku koji u njemu boravi pruža osjećaj prirodne ugode.
U slučaju grijanja isijavanjem korištenjem WAVIN Tempower CW-90 stropnih panela za postizanje temperature prostora od 20°C, uz srednju temperaturu vode u sustavu od 32°C, strop predaje prostoru cca Q grijanja = 80 [W/m2].
U slučaju hlađenja isijavanjem korištenjem WAVIN Tempower CW-90 stropnih panela za postizanje temperature prostora od 26°C, uz srednju temperaturu vode u sustavu od 16°C, strop predaje prostoru cca Q hlađenja = 87 [W/m2].
Promjenom polazne temperature izvora topline te se vrijednosti mogu povećati ili smanjiti, ovisno o
potrebi objekta ili korištenju obnovljivih izvora energije.
Toplinski gubici kod stropnog grijanja hladenja prostorija
Dakako u današnje vrijeme, uz modernu gradnju sa sve boljim izolacijama, smanjila se i toplinska disipacija grijanih (hlađenih) objekata prema (od) okoliša, pa se navedene vrijednosti ogrjevnog i rashladnog učina mogu u potpunosti iskoristiti, bez korištenja dodatnih površina (zidno i/ili podno
grijanje i hlađenje), već se toplinski gubitci objekata pokrivaju samo stopom!
Sustav Tempower je sustav koji se instalira u površinu većinom u strop i kroz te instalirane cijevi u stropu kruži voda koja se negdje u kotlovnici zagrijva i po potrebi termostatima se pušta da kruži po određenim prostorijama.
Kruženjem te vode po stropu dobije se temperiranje svih zidova u toj prostoriji na vašu željenu temperaturu.
Zašto strop?
Zato jer je jedina ploha koja se prilikom uređenja tj. gradnje definira i takva ostane zauvijek (podno nema takvu situaciju jer negdje gdje ste danas instalirali podno grijanje možda budete sutra stavili neki ormar i zbog toga nećete dobiti tu potrebnu energiju u prostor).
Strop isto tako ima najravnomjernije i najugodnije isijavanje na prostor ispod. Taj strop će vam zagrijati i pod i imati ćete osjećaj da imate podno grijanje.
Ovaj sustav ujedno služi za grijanje i hlađenje objekata.
Praktički mijenja dva sustava s jednim.
Voda koja se zagrijava na jako nisku temperaturu cca 30°C (NA UREĐAJU) za razliku od standardnih radijatora koji se zagrijavaju na temp. od cca 65°C, radi veliku materijalnu uštedu vlasniku.
Podno grijanje
Podno grijanje treba veću temperaturu cca 45°C pa isto tako ima puno veće troškove nego stropno grijanje i hlađenje.
Potrošnja i troškovi
Sustav za stropno grijanje hladenje prostorija je bez ikakvih filtera, bez unutarnjih jedinica npr. radijatora, cijevi su skrivene u strop, imate gole i čiste površine za unutarnje uređenje (npr. radijator vam ne smeta za namještaj i sl.), bez strujanja zraka, nema propuha, nema buke, prašine, peludi, bakterija, idealan za alergičare, ljude koji imaju zdravstveni problema, daju dobru ugodu u prostoru (ne osjetite da vam toplina dolazi a vama je ugodno), dva sustava u jednom (isti sustav grije i hladi), jako ekološki sustav, nema održavanja, itd.
Objekt od cca. 280 m2, sa sustavom SGH i dizalicom topline (zrak-voda), koji je dobro izoliran tj. dobre fizike objekta, ima troškove grijanja i hlađenja prosječno mjesečne cca od 250 kn – 400 kn (opet zavisno od fizike objekta).
Kod sustava npr. podnog grijanja i klima za hlađenje ti prosječni računi popeli bi se do 1500 kn/mjesec.
Prilagodljivost: stropno grijanje hladenje prostorija
Sustav za stropno grijanje hladenje prostorija je bez ikakvih unutarnjih jedinica, što omogućuje da interijer bude u bilo kojoj varijanti.
Postoje tri sustava prilagođena fazama izvedbe građevine za stropno grijanje hladenje prostorija:
- CW90 – betonska deka;
- WW10 – sustav koji ide u žbuku;
- CD 4 – sustav suha ugradnja / podkonstrukcija.
Procjena investicije za stropno grijanje hladenje prostorija
Procjenu investicije za vašu građevinu možemo pripremiti OKVIRNO na temelju raspoložive građevinske dokumentacije. Procjena se ne smatra konačnom ili obvezujućom za kupca. Nazovite i dogovorite izradu ponude, a podatke o fizici zgrade i nacrte dostavite na e-mail: info.isunca@gmail.com
Cijena investicije za stropno grijanje hladenje prostorija
Točna vrijednost investicije za stropno grijanje hladenje prostorija proizlazi iz strojarskog projekta za vašu građevnu.
Strojarski projekt dimenzionira sustav prema karakteristikama grijanih/hlađenih prostorija.
Strojarski projekt dimenzionira (određuje snagu) dizalice topline.
Za Vašu građevinu možemo izraditi strojarski projekt. Strojarski projekt izrađuje se neovisno o vrsti grijanja i hlađenja. Dobivate ga za svoje potrebe.
Ukoliko se odlučite za našu ponudu za stropno grijanje hladenje prostorija, trošak strojarskog projekta priznajemo u konačan iznos investicije.
Za dodatna pitanja za stropno grijanje hladenje prostorija, pišite nam ili nazovite.
Mob. +385 (0) 95 91 61 546 ili Mob. +385 (0) 95 511 34 62
E-mail: info.isunca@gmail.com ili izaslaniksunca@gmail.com